Leapmotor
B05 Design 67 kWh
Pris- og specifikationsdata opdateret:
460
km WLTP
168
kW DC-lad.
65
kWh batteri
160
kW effekt
Vejledende salgspris fra
200.000 kr. (forventet pris)
Estimeret brugtpris
Estimat baseret på nypris 200.000 kr., normal afskrivning (1.00×). Solgt fra 2026. Priserne er vejledende forhandlerpriser.
| Alder | År | 10k km/år | 15k km/år | 20k km/år | Bilgaranti |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 år | 2027 | 176.000 kr. | 174.000 kr. | 171.000 kr. | ✓ Ja |
| 2 år | 2028 | 159.000 kr. | 154.000 kr. | 150.000 kr. | ✓ Ja |
| 3 år | 2029 | 143.000 kr. | 136.000 kr. | 130.000 kr. | ✓ Ja |
| 4 år | 2030 | 128.000 kr. | 121.000 kr. | 113.000 kr. | Udløbet |
| 5 år | 2031 | 116.000 kr. | 108.000 kr. | 100.000 kr. | Udløbet |
Bilgaranti: 3 år.
Brugtpriser er estimerede og afhænger af stand, udstyr, servicehistorik og markedsforhold. Faktiske priser kan afvige væsentligt.
🔁 Sammenlign Leapmotor B05 Design 67 kWh med…
Foreslag baseret på hvad andre brugere har sammenlignet.
- Volkswagen ID. Polo Style fra 224.995 kr. Sammenlign →
- MG MG4 Urban Premium Long Range fra 209.999 kr. Sammenlign →
- BYD Dolphin Surf Boost fra 174.995 kr. Sammenlign →
Batteri og rækkevidde
- WLTP rækkevidde
- 460 km
- Batteristørrelse (netto)
- 65 kWh
- Batteristørrelse (brutto)
- 67.1 kWh
- Batterikemi
- —
- Ladearchitektur
- —
Forventet rækkevidde
Sommer – blandet kørsel 414 km
Sommer – motorvej 110 km/h 345 km
Vinter – blandet kørsel (m. varmepumpe) 354 km
Vinter – motorvej 110 km/h (m. varmepumpe) 304 km
Estimat baseret på WLTP-rækkevidde (460 km) og dansk/nordisk køredata. Faktisk rækkevidde afhænger af kørestil, temperatur og udstyr.
Opladning
- Maks. DC-ladeeffekt
- 168 kW
- Maks. AC-ladeeffekt
- 11 kW
- AC-faser
- 3 faser
- Ladetid 10–80%
- 20 min.
Ydelse
- Effekt
- 160 kW / 218 hk
- Drejningsmoment
- —
- 0–100 km/t
- 6.7 sek.
- Tophastighed
- 170 km/t
- Drivetrain
- Baghjulstræk
- Antal motorer
- 1
Mål og praktik
- Længde
- 4.430 mm
- Bredde
- —
- Højde
- —
- Akselafstand
- —
- Bagagerum
- —
- Frunk
- —
- Antal sæder
- 5
- Trækkapacitet
- —
- Egenvægt
- 1.750 kg
- Tagbæreevne
- —
- Infotainment-skærm
- —
- Lydsystem
- —
Udstyr
- Varmepumpe
- Standard
- Sædevarme (front)
- —
- Sædeventilation
- —
- Ratvarme
- —
- Hukommelsessæder
- —
- Panoramatag
- —
- Trådløs opladning
- —
- V2L (Vehicle-to-load)
- Ukendt
- Apple CarPlay
- —
- Android Auto
- —
- OTA-opdateringer
- —
- Adaptiv fartpilot
- —
- AEB nødbremse
- —
- 360° kamera
- —
- Head-up display
- —
Indeks
Bil for pengene 10/10
Rækkevidde, lading, batteri og udstyr pr. krone vs. andre hatchbacker i samme kategori
Senest opdateret
1. april 2026
Ofte stillede spørgsmål
Hvad koster Leapmotor B05 Design 67 kWh?
Prisen på Leapmotor B05 Design 67 kWh starter fra 200.000 kr. i Danmark.
Hvad er rækkevidden på Leapmotor B05 Design 67 kWh?
Leapmotor B05 Design 67 kWh har en WLTP-rækkevidde på 460 km.
Hvor hurtigt kan Leapmotor B05 lades?
Leapmotor B05 Design 67 kWh kan lynlades med op til 168 kW DC og vekselstrømslades med op til 11 kW AC.
Har Leapmotor B05 Design 67 kWh varmepumpe?
Ja, Leapmotor B05 Design 67 kWh er udstyret med varmepumpe som standard.
Hvornår kan man købe Leapmotor B05 Design 67 kWh i Danmark?
Modellen forventes at blive tilgængelig i Danmark i 2026.
Hvad er fordelene ved Leapmotor B05?
Blandt de største fordele ved Leapmotor B05 er Nr. 1 på rækkevidde-per-krone ud af 80+ elbiler — 482 km for 209.990 kr. (mobilsiden.dk), Bilmagasinet kalder B05 'vellykket' efter første test, Startpris fra 179.990 kr. — markant under VW ID.3, 168 kW DC-lynlading og 460-482 km WLTP rækkevidde og Europæisk produktion i Spanien via Stellantis-partnerskab.
Hvad er ulemperne ved Leapmotor B05?
Blandt ulemperne ved Leapmotor B05 er Begrænset langtidserfaring med software og service i Danmark, B10-søstermodel har fået kritik for umodent infotainment, Kun 3 års garanti og Leapmotor er stadig et relativt ukendt mærke for mange danske bilkøbere.
Hvor er Leapmotor B05 produceret?
Leapmotor B05 er produceret i Kina.